Nyári egyetemi kurzusok a Színház- és Filmművészeti Egyetemen július 7–12. között
A Színház- és Filmművészeti Egyetem tematikus nyári egyetemi kurzusokat hirdet a színház és film iránt érdeklődő fiatalok számára 16–26 éves korig. Egyhetes foglalkozások, neves szakemberek, intenzív képzés várja őket július 7–12. között.
Megismételhetetlen élményben lehet részük azoknak, akik július második hetében az iskolapadot választják a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Színészmesterség, filmírás és színpadi improvizáció témában lehet elmerülni, koncentrált formában, kis létszámú csoportokban, neves szakemberek vezetésével.
Hegedűs D. Géza és Forgács Péter színészmesterséget oktat, a Momentán Társulat tagjai az improvizáció világába vezetnek, míg Stőhr Lóránt és Báron György filmírás kurzust tart. A kurzusokon való részvételhez nem szükséges semmilyen előképzettség, de az adott terület iránti érdeklődés és elkötelezettség elengedhetetlen.
Az egyes kurzusokról részletesen:
Színészmesterség
Szakmai vezetők: Forgács Péter, Hegedűs D. Géza, Kovács Dániel
További közreműködők: Hegymegi Máté fizikai színházi koreográfus hallgató, Faragó Zsuzsa m. v. dramaturg
A vezetőtanárok előre választott téma alapján, döntő részben színészi gyakorlatokon keresztül alakítják a programot. A résztvevők közös próbákon dolgoznak ki jeleneteket, készülnek fel rövidebb előadásokra közös próbával és értékeléssel, valamint egyéni munkában. A tematikus foglalkozás mellett játékok és beszéd-, zenei, mozgás- és színészgyakorlatok zajlanak.
Hogy képzeld el a hetet? Zárt, koncentrált, reggeltől késő estig tartó kötött program, közösen beosztott próbaidő. A nap elején egy-másfél órás mozgás, bemelegítés – fejlődve-fejlesztve, a hét végére valamilyen eredményt elérve. A kurzusvezető tanár órát tart, próbát néz, konzultál. Lesznek közös és privát programok is, például esti főzés, záró buli.
Filmíró kurzus
Szakmai vezetők: Stőhr Lóránt, Báron György, Nagy V. Gergő
Az egyhetes kurzus a kamaszkor témája köré szerveződik: mind az elméleti, mind a gyakorlati foglalkozások középpontjában ez áll. Délelőttönként neves filmtörténészek és szakírók mutatják be a téma fontosabb magyar és amerikai darabjait (a Sípoló macskakőtől a Kölykökig), délutánonként pedig a résztvevők a filmekhez kapcsolódó kreatív feladatokat kapnak – legyen szó a Kis Valentinó alaphelyzetének továbbgondolásáról vagy egy apró történet megírásáról egy kamaszkori élmény alapján –, amelyek megoldásában a tanszék művésztanáraitól kapnak segítséget.
Hogyan képzeld el a hetet? Filmelemzés, kreatív írás és előadás hármasa alkot egy napot, minden nap e beosztás szerint halad 10-től 18 óráig.
Improvizáció
Szakmai vezetők: Várady Zsuzsi és Molnár Levente
Közreműködnek a Momentán társulat tagjai.
Bevezetés a színpadi improvizáció alapjaiba. Egymásra figyelés, önmagunkra figyelés, pillanatban létezés. Csapatmunka, közös építkezés. Elfogadás, nyitottság. Megkeresni, mit akar a másik. Megtanulunk hibázni. Kockáztatni. Megérteni, mi a történet, milyen elemekből áll, hogyan meséljünk közösen történetet. Expozíció, fordulat, lezárás. Mitől jelenet a jelenet? A változás fogalma az improvizációban. Kommunikációs alapok, testbeszéd, státus, emberi viszonyok és viszonyulások. Zenés improvizáció. Improvizáció mint eszköz és improvizáció a nézők előtt – Momentán játékok.
Hogyan képzeld el a hetet? Improvizációelmélet folyamatosan a gyakorlattal párban, fogalmak tisztázása, utólagos elemzés és megértés. A hét végén nyilvános bemutatóóra. Játék, játék, játék. Napi beosztás 10-től 18 óráig. Utolsó este nyilvános bemutató.
Részvételi díj és jelentkezési feltételek a www.szfe.hu honlapon.